Weber Markem Adana ilinde çevreci Fabrika Açtı

Weber MarkemWeber çevreci bir  fabrika daha Açtı,

Türkiye’de gerçekleştirilen weber markem yatırımlarınayeni bir halka ekleyen endüstiyel bina harç üretiminde dünya lideri Saint-Gobain Weber, Türkiye’nin en büyük endüstriyel güneş enerjisi sistemine sahip fabrikasını Adana ilinde hizmete açtı. Weber markem Türkiye’deki beşinci yatırımı olan fabrika tüketeceği elektriğin yüzde 30’unu güneşten elde edecek.

Weber Endüstriyel yapı harçları üretiminde dünya lideri Saint-Gobain Weber, güneş enerjisi sayesinde kendi elektriğini üreten beşinci fabrika yatırımını Adana’da düzenlenen törenle hizmete açtı. Açılışa, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Saint-Gobain Weber Bölge Delegesi Gianni Scotti, Weber Türkiye Genel Direktörü Levent Gökçe ve çok sayıda davetli katıldı.

Weber Türkiye’nin en büyük endüstriyel güneş enerjisi sistemine sahip fabrika

Weber Dünya çapında 48 ülkede 200’ün üzerinde üretim tesisiyle faaliyet gösteren Saint-Gobain Weber’in, Türkiye’de beşinci fabrikasını hizmete açmaktan mutluluk duyduklarını belirten Weber Türkiye Genel Direktörü Levent Gökçe; şunları dile getirdi: “Saint-Gobain Weber olarak Adana’da hizmete açtığımız beşinci fabrikamızın en son teknoloji ile kurulan sistemlerinde hem inşaat hem de üretim hattı tasarımında yüksek enerji tasarrufu sağlayan çevreci çözümler seçildi. 15 milyon TL’lik bir yatırımla hayata geçen Weber fabrikamızın en büyük özelliği, tüketeceği elektriğin yüzde 30’unu çatısında yer alan güneş panelleri sayesinde güneşten elde edebilmesi. Bu sayede Türkiye’nin en büyük endüstriyel güneş enerjisi sistemine sahip fabrika yatırımını gerçekleştirmiş oluyoruz.”

Gökçe: 6 yılda ciro bazında 5 kat, tonaj bazında 6 kat çalışan sayısı olarak 2,5 kat büyüdük

Saint-Gobain Weber Türkiye’de hizmete girdiği günden bu yana toplamda 100 milyon TL yatırım gerçekleştirdiğini dile getiren Levent Gökçe; “Türkiye’de altı yılda ciro bazında 5 kat, tonaj bazında 6 kat ve personel sayısı bakımından ise 2,5 kat büyüyerek 2011 yılında 120 milyon TL ciroya ulaştık.” dedi.

Weber Toplamda 8 fabrikaya ulaşmayı hedefliyoruz 

Weber Dünya çapında yıllık ortalama 42.1 milyar avro gerçekleştiren Saint Gobain Weber’in Türkiye’deki yatırımlarına devam edeceğini belirten Gökçe, bir sonraki fabrika yatırımını iki yıl içerisinde yapmayı planladıklarını söyledi. Yeni fabrika için lokasyon arayışlarının devam ettiğini belirten Gökçe, yeni yatırımın Diyarbakır ya da Erzurum’da olabileceğine dikkat çekti.

Weber Sektöre farklı ve yenilikçi açılardan bakıyoruz

Saint-Gobain Weber stratejisinin sürdürülebilir yaşam alanları üzerine kurulduğunu vurgulayan Gökçe; “Bizler için sürdürülebilir yaşam alanları yaratmak, sürekli gelişim için mükemmel bir fırsat, aynı zamanda olağan bir sorumluluk. Bu bakış açısıyla, hepimizin motivasyonu, yaşam konforu sunan sağlıklı binalar inşa ederek enerji tasarrufu sağlamak ve çevreyi korumak haline geldi. Yatırımlarımızı da bu öngörüyle gerçekleştiriyor, sektörümüze farklı ve yenilikçi açılardan bakıyoruz” dedi.

Weber Saint-Gobain logo

Weber Çevreci Fabrika

Weber Türkiye’deki yatırımlarına hız kesmeden devam eden Saint-Gobain Weber  Adana’da hizmete açtığı çevreci özelliklere sahip fabrikası, 4 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 55 bin metrekare alan üzerine kurulu. Tam otomasyona dayalı sistemi ile yıllık 70 bin ton/yıl  kuru harç üretimi yapabilecek kapasitede inşa edilen fabrika, kendi elektrik ihtiyacının yüzde 30’unu güneş enerjisinden temin etmekle birlikte 92 kWh kurulu güç kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük endüstriyel güneş enerjisi sistemine sahip. Enerji tasarrufu yönünden kurulan sistem, yılda 35 TEP’e (Ton Eşdeğeri Petrol) eşdeğer miktarda primer enerji tasarrufuna imkan sağlıyor. Fabrika, karbondioksit emisyonu açısından da yılda 70 bin kilogram karbondioksit tasarrufu sağlayarak çevreye katkıda bulunacak.

Weber markem

Bir cevap yazın